Інтегроване заняття з ознайомлення з природним довкіллям та логіко – математичного розвитку для дітей молодшого віку.
Тема: У весняному лісі.
Програмовий зміст: вчити дітей помічати особливості весняних змін в природі, красу пробудження природи навесні (рослини і тварини); дати елементарні знання про екологічну культуру. Формувати у дітей уявлення про ознаки весни (тепло, розтанув сніг, з’явилась молода трава, появляються перші листочки тощо); про зміни в способі життя тварин та комах у зв’язку з настанням весни.
Закріпити поняття один - багато, рахунок в межах 2, поняття величини: високий – низький, великий – малий, вправляти дітей орієнтуватися в просторі (верх - вниз, під, над, по середині, на ). Розвивати спостережливість, увагу, зосередженість, уміння логічно мислити, самостійно виконувати завдання. Виховувати любов і бережне ставлення до рослинного і тваринного світу.
Наочний матеріал: ілюстрація із зображенням ранньої весни, картинки первоцвітів, запис дзюрчання струмків,спів пташок,загадки про їжачка ,ведмедика,зайчика, метелик на пружинці.
Роздатковий матеріал: листок А-4 із зображення ялинки і берези, площинні форми: трави, листочків, сонечка, квітів, метеликів (2шт., різні за розміром), тварин (їжачок, ведмедик) та пташки, ляльковий лісовичок, свищики (глиняні - наповнені водою та дерев’яні) , фломастери.
Хід заняття:
Організаційний момент: прихід Лісовичка, який розповідає дітям як весна приходить в ліс. Розповідь Лісовичка про настання весни ( сонечко яскравіше світить і тепліше гріє, сніг від тепла розтанув і утворилися струмочки, які швидко-швидко побігли, заспівала весело синичка - природа пробуджується від зимового сну).
Прослуховування аудіозапису співу синички
Вихователь пропонує розглянути ілюстрацію «Весна прийшла і в ліс»
- Давайте розглянемо і поміркуємо, що відбувається у лісі навесні.
- Запитання до дітей: Що зображено на ілюстрації?Які дерева зображені (ялинка, береза). Які звірі зображені? Яка пора року зображена? Чому ви так вважаєте?
- Давайте з вами створимо власні ілюстрації весняного лісу. Лісовичок нам допоможе.
Вихователь: Розгляньте що зображено у кожного з вас на аркуші ? (дерева: ялинка, береза). За якими ознаками ви визначили де ялинка, де береза? (у ялинки хвоя, у берези біла кора на стовбурі). Скільки дерев? Яке дерево вище?(ялинка) Яке нижче? (береза)
Відшукайте сонечко у себе на тарілочці : Яку воно має форму? Якого воно кольору? Розмістіть його у себе на картині . Де ви його розмістите внизу чи вгорі аркуша? Сонечко пригріло, побігли струмочки і почала проростати зелена трава. Де ми розмістимо траву?
На березці почали розпускатися перші листочки. Покладіть листочки на гілочки берези хто де хоче. Скільки їх? (багато) Які чудові берізки зазеленіли у кожного з вас. Зраділи пташечки і защебетали у вашому лісі. Відшукайте пташку і розмістіть її де забажаєте. (відповіді дітей де вони розмістили пташку: у небі, на гілці, на землі)
Прослуховування аудіозаписуспіву птахів.
Вихователь. Лісовичок приніс в своїй корзині різні свищики. Пропонує вийти на галявину та прощебетати на них весняну пташину мелодію
(діти стають у коло таграють на свищиках)
Вихователь. Лісочок ще приніс нам перші весняні квіти ( розгляд картинок підсніжника і проліска).
Лісовичок. Ці квіти рвати не можна,бо вони зникнуть і більше ніколи не цвістимуть. А ви пограєтеся і викинете їх. До природи потрібно ставитися бережно. Розшукайте у себе зображення квітів і прикрасьте свою картину,але будьте уважними : розмістіть квітку під берізку.
Вихователь. Сонечко ще дужче почало пригрівати. З’явилися яскраві, різнобарвні метелики. У вас є також метелики, визначте який з них більший, а який менший за розміром.
(діти визначають величину метеликів способом накладання один на одного)
Вихователь. Великого метелика посадіть на ялинку,а маленького на квітку.
Вихователь .Тепло, гарно всім навесні і нас Лісовичок знову запрошує на лісову галявину.
Фізкультхвилинка (виконується на галявині)
Вихователь. Погляньте яки гарний метелик до нас прилетів. Давайте уявимо собі,що ми теж маленькі метелики і розправивши руки політаємо по лужку :
Я біжу, біжу по гаю,
я метелика впіймаю,
а метелик не схотів
геть від мене полетів ,
полетів він на лужок заховався між квіток ,
я біжу, біжу по гаю…»
Лісовичок. Добре, що ви не спіймали метелика. Як би ви його впіймали ви б пошкодили йому крила і він би загинув.
Вихователь. Діти, давайте порівняємо вашу ілюстрацію і з тією що ми розглядали. Кого не вистачає на вашій ілюстрації? Послухайте мої загадки і ви догадаєтеся про кого йде мова.
Вихователь загадує загадку про їжачка та ведмедика:
Літом наїдається, Ніс, як у свинки
Зимою висипається, Колючі щетинки,
Буру шубу має, Колючий клубочок
Медок полюбляє Прибіг у лісочок
(ведмідь) (їжачок)
Вихователь. Відшукайте їх. Чому в них ще закриті очі? (вони ще сплять) Давайте спробуємо пробудити їх. Домалюйте очки їм фломастером. Розмістіть ведмедика між ялинкою і берізкою, а їжачка під ялинкою .
Вихователь. Ілюстрацію ми вже завершили. Помилуйтеся нею.
Лісовичок. Дуже гарна вийшла картина на якій зображено, як пробуджується весна у лісі. Я думаю, що ви запам’ятали як потрібно себе поводити у лісі.
(діти разом з вихователем закріплюють правила поведінки в природі)
Вихователь. Давайте подаруємо одну ілюстрацію Лісовичку на згадку.
(Лісовичок дякує та прощається з дітьми)
Примітка . Це заняття можна використовувати і з дітьми інших груп з
ускладненням.